کویل ها در واقع یکی از انواع مبدل های حرارتی برای انتقال انرژی بین دوسیال عمود بر هم هستند که سیال عبوری از کویل عمدتا هوا بوده و سیال عبوری از داخل لوله ها می تواند آب، بخار، مبرد یا انواع دیگر سیال باشد.

انواع کویل های حرارتی

کویل های حرارتی عمدتا به دو نوع کلی تقسیم می شوند:

1) FIN PLATE COIL

در این نوع کویل تیوب ها از داخل فین های فلزی به شکل صفحه عبور می کنند. این صفحات با استفاده از رول های با طول زیاد و با جنس عمدتا مس یا آلومینیوم  وارد دستگاه پرس می شوند تا عملیات پانج و برش به اندازه دلخواه صورت پذیرد. برای تحقق این امر ، پرس ها از انواع مختلف قالب استفاده می کنند تا امکان تنظیمات متغیر صفحات در هر اینچ (FPI) ، فاصله لوله به لوله و قطر لوله را فراهم نمایند.

کویل fin plate

سپس ، تیوب ها وارد  صفحات پانچ شده میگردند و در مرحله بعدی منبسط می شوند تا به منظور انتقال حرارت حداکثری بین تیوب و فین، یک اتصال محکم در صفحات کنار هم قرارداده شده ایجاد کنند. لازم به ذکر است این  اتصال را می توان از طریق یک فرایند مکانیکی مانند دستگاه اکسپندر طولی و یا با استفاده از فشار هیدرولیک به دست آورد.

ضریب انتقال حرارت بهتر به دلیل سطح ثانویه بزرگتر در سمت هوا و لذا راندمان بالاتر، مزیت این نوع کویل نسبت به انواع اسپیرال می باشد که در مورد بعدی به توضیح آن پرداخته خواهد شد.

2) FINNED TUBE COIL

برخلاف نوع اول کویل ها که قبلا توضیح داده شده و شامل چندین لوله با یک صفحه مشترک است ،در این نوع یک نوار فلزی در طول کلی یک تیوب پیچیده می شود.

در ادامه به توضیح انواع فین های اسپیرال به شرح ذیل خواهیم پرداخت:

L’ FINNED TUBE ‘

صفحات نواری با قالب خاصی تغییر شکل داده می شود و تحت فشار ،تماس بهینه پایه پره به لوله را ایجاد می نماید تا انتقال حرارت به حداکثر مقدار ممکن رسانده شود. پایه فین به طور قابل توجهی محافظت در برابر خوردگی لوله پایه را افزایش می دهد.

LL’ FINNED TUBE ‘

به همان روش لوله های پره دار “L” ساخته می شود با این تفاوت که پایه های فین هم پوشانی دارد تا فین لوله را به طور کامل محصور کند و از این طریق مقاومت به خوردگی بسیار خوبی برای لوله ایجاد نماید. این نوع لوله های پره ای اغلب به عنوان جایگزینی برای پره های گران قیمت اکسترود شده در محیط های خورنده استفاده می شود.

KL’ FINNED TUBE’

دقیقا به همان روش لوله های پره دار “L” ساخته می شود با این تفاوت که لوله پایه قبل از اتصال به فین شیار دار شده تا پایه فین در هنگام پیچیده شدن روی لوله، داخل شیارها رفته و اتصال کامل صورت بگیرد.

G ‘ FINNED TUBE ‘

نوار فین به یک شیار تراش خورده روی لوله پیچیده می شود و با پر کردن پشت پایه فین با مواد لوله پایه، در محل خود قفل می شود. این روش ساخت حداکثر انتقال گرما در دمای بالای لوله را تضمین می نماید.

EXTRUDED FINNED TUBE

این نوع پره از دو لوله فلزی تشکیل شده است.  یک لوله خارجی آلومینیوم و یک لوله داخلی که تقریباً از هر جنسی می تواند باشد. فین از نورد لوله خارجی تشکیل می شود تا یک سطح  یکپارچه با ویژگی های انتقال حرارت و طول عمر عالی ارائه دهد. فین اکسترود شده محافظت بسیار خوبی در برابر خوردگی لوله پایه بوجود می آورد.

از مزایای فین های اسپیرال در مقایسه با فین های صفحه ای چسبندگی بالاتر فین و در نتیجه انتقال حرارت موثرتر بین تیوب و فین در دماهای بالا می باشد.